Šteniatka s PP alebo bez PP ???

 

K napísaniu tohoto článku ma prinútila stále častejšia otázka záujemcov o naše šteniatka, či predávame aj šteniatka bez PP.

Na túto tému nájdete veľa článkov v rôznych chovateľských staniciach, ale táto otázka je stále aktuálna a veľa ľudí nechápe, čo vlastne znamená.

Ak sa ma prípadný záujemca o šteniatko opýta ako prvú otázku "čo šteniatko stojí", viem, že si ho niky nekúpi, pretože keď mu poviem cenu, hneď nasleduje otázka, či sú to šteniatka s PP a cena sa mu zdá vysoká.

Väčšinou nasleduje otázka "čo stojí bez PP" s vysvetlením, že on papiere nepotrebuje, lebo nebude chodiť na výstavy. Na čo mu ja odpovedám, že o 150,- Sk menej, čo je cena toho papiera /rodokmeňa/, ktorý vystavuje Plemenná kniha psov Slovenského poľovného zväzu, kde sme registrovaní.

Samozrejme takýto záujemca zostane prekvapený a väčšinou položí telefón. 

Záujemca o šteniatko, ktorého prvá otázka nie je o cene šteniatka už vie, že keď volá do chovateľskej stanice, ktorá má svoju stránku, kde prezentuje svojich psíkov, odchovy, fotky a rozne iné, že tu môže kúpiť šteniatko iba s preukazom o pôvode /PP/ a tak isto vie, aká je ich približná cena, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 10 až 20 tisíc Sk, niekedy aj viac.

Na to, za akú cenu sa šteniatka predávajú vplýva veľa faktorov.

V prvom rade je to rozhodnutie kúpiť si šteniatko s PP. Môžeme si ho kúpiť v tuzemsku alebo v zahraničí a to je tiež podstatný rozdiel v cene. Cena šteniatka zo zahraničia môže byť až do výšky 60 tisíc Sk a aj viac.

Ďalším krokom je registrácia v príslušnomklube, ktorý má svoje stanovy a chovateľský poriadok, ktorým sa musíte riadiť. Každý klub má svoje pravidlá. U nás musíte byť členom Slovenského retriever klubu, ktorý patrí pod Slovenský poľovnícky zväz. Ten pod Slovenskú kynologickú jednotu, ktorá je členom Medzinárodnej kynologickej federácie FCI.

Na to, aby šteniatka mali preukaz o pôvode /PP/ musíme absolvovať:

- dve výstavy, jednu národnú alebo medzinárodnú alebo dve klubové, kde musí byť psík ohodnotený známkou výborný alebo veľmi dobrý, čo znamená, že spĺňa štandard plemena. Podrobne na stránke Slovenského retriever klubu.

- po dosiahnutí veku 1 roka vyšetrnie RTG kĺbov a lakťov, do chovu je povoloný stupeň 0 - 1 - 2 /maximálne/

- skúšku, napr. OVVR alebo rôzne poľovné skúšky, záchranárske a rôzne iné okrem takých, kde sa skúša obrana

- dobrovoľne môžeme absolvovať vyšetrenie očí na dedičné vady

- ak všetko splníme, musíme si zaregistrovať chovateľskú stanicu a samozrejme zaplatiť poplatok

ďalej:

- musíme byť členom klubu, kde platíme ročne členský poplatok

- musíme zaplatiť jednorázovo poplatok za uchovnenie

- musíme uhradiť poplatok za krytie - zahraničné krytia sa pohybujú cca v cene 800 až 1200 EUR a tento musíme zaplatiť hneď pri prvom krytí, a nie až po narodení a predaji šteniatok ako býva zvykom u nás alebo v ČR. Zanedbateľné nie sú ani náklady na cestu a ubytovanie, ak ideme kryť do vzdialenejšej krajiny.

- musíme platiť poplatok klubu za každé narodené šteniatko

- musíme platiť poplatok za vystavenie odporúčania na párenie

- musíme platiť poplatky za výstavy a skúšky

- musíme platiť poplatky za zdravotné vyšetrenia

ďalšie:

Vznikajú nám výdavky pri absolvovaní výstav, ktoré sa veľakrát konajú ďaleko od nášho bydliska.

Ďalšie výdavky nás samozrejme čakajú pri výcviku psíka, podľa toho aké skúšky sa rozhodneme s ním absolvovať. Najľahšou skúškou je skúška OVVR - overenie vlohových vlastností retrieverov. K týmto skúškam poriada klub výcvikové dni, ktoré bývajú zväčšia 3 krát do roka plus dovolenka s retrieverom, kde prebieha príprava na tieto skúšky. Samozrejme toto si vyžaduje v prvom rade náš čas, trpezlivosť pri výcviku atď.

Ak sa rozhodnete robiť poľovné skúšky, musíte si sám nájsť revír, kde Vám dovolia so psíkom cvičiť, musíte si zabezpečiť zver na výcvik /zajac, kačica, bažanť .../, čo nie je jednoduché.

ďalšie:

Na cenu taktiež vplýva aké výstavné úspechy dosiahli rodičia šteniatok, či ich majitelia absolvujú iba povinné výstavy. Ak vlastnia psíka mimoriadnych kvalít, tak sa určite zúčastňujú všetkých výstav doma i v zahraničí, kde poplatky za jedného psíka sú cca 60 EUR plus cesta, ubytovanie, strava atď.

ďalšie:

Seriózny chovateľ sa o svojho psíka - sučku čo najlepšie stará, pravidelne odčervuje, očkuje, kŕmi kvalitným krmivom. Šteniatka odchováva v čistote, socializuje ich, taktiež odčervuje, očkuje, ručí, že predáva šteniatka zdravé atď.

Takže, ak si kupujete šteniatko s PP, tak to určite nie je cena z papier, ale za všetko hore uvedené. Samozrejme v preukaze o pôvode, ktorý je 4-generačný, sú výsledky zdravotných vyšetrení predkov, dosiahnuté úspechy z výstav, skúšok, farba predkov, ich registračné číslo.

Ak sa rozhodnote pre šteniatko s PP, neznamená to ale, že musíte toto všetko absolvovať. 

Máte však aspoň záruku, že ste si kúpili naozaj plemeno, ktoré ste si vybrali, že rodičia šteniatok splnili všetky podmienky chovnosti s predpokladom narodenia zdravého a povahovo vyrovnaného potomstva.

V prípade, ak psík nespĺňa niektorú s podmienok na uchovnenie, nemôže byť chovný a nikdy nebude mať šteniatka s preukazom o pôvode /PP/. 

Alebo ak majiteľ nie je ochotný absolvovať všetko, čo je potrebné na uchovnenie jedincov, nechce dodržiavať chovné podmienky klubu a produkuje šteniatka bez PP - bez akýchkoľvek obmedzení a pravidiel za minimálne ceny.                                                                                      

Samozrejme rozhodnutie, či si kúpite šteniatko s PP alebo bez PP, je iba na Vás.

 Kým si ale vyberiete, mali by ste navštíviť viac chovateľských staníc, porozprávať sa s chovateľom, pozrieť sa v akých podmienkach psíci žijú a až potom sa rozhodnúť u koho si šteniatko kúpite.

Margita Marušinová

 

Budeme mať šteniatka - čo pre nás znamenajú tieto slová?

© Modrý Skarabeus (2003 - 2005)  Akýkoľvek text obázok alebo čokoľvek iné sa smie

kopírovať len po odsúhlasení majteľa.

 (c) 2003 - 2005 Modrý Skarabeus & Forplay, s.r.o. » webdesign by Forplay, s.r.o. - http://www.forplay.info » hosted by micr°web