Budeme mať šteniatka - čo pre nás znamenajú tieto slová?

Obsah:

príprava a pôrod

výchova šteniatok

 dostanete

niečo na záver

výživa 

nová rodina očkovanie

zdrav.starostlivosť

výber šteniatka

po odbere šteniatka

Rozhodnutie odchovať šteniatka by pre každého chovateľa malo znamenať hlavne veľkú zodpovednosť. Musí mať dostatok času a trpezlivosti, aby sa mohol o šteniatka dobre postarať a hlavne nájsť im dobré rodiny. Keďže sme členmi Slovenského retriever klubu a naše sučky sú uchovnené, je samozrejmé, že naše šteniatka majú preukaz o pôvode - čiže ako sa hovorí, sú s PP.

V našej chovateľskej stanici po celý čas dvoch mesiacov, kým sa šteniatka rozídu k novým majiteľom sú pod stálym dozorom, čo je náročné na čas, ale táto starostlivosť sa nám vráti v podobe krásnych, zdravých a hlavne výborne socializovaných šteniatok, ktoré svojim majiteľom robia iba radosť a potešenie v spoločnom živote, čo máme už overené.

Všetko sa začína už pri počiatočnom rozhodnutí mať šteniatka a to správnou starostlivosťou o budúcu maminu šteniatok. Dbáme na to, aby bola pravidelne odčervená, očkovaná a kŕmená kvalitným krmivom, v dobrej kondícii telesnej aj duševnej. Správna výživa šteniatok a aj matky je veľmi dôležitá. Maminu kŕmime kvalitným  krmivom ROYAL CANIN pre kotné a laktujúce sučky, s vysokým obsahom proteínov a tukov, aby mala dostatočné množstvo kvalitného mlieka pre svoje detičky.

Ďalšou dôležitou vecou je pre nás výber otca šteniatok. Snažíme sa vždy vybrať psíka, ktorý vo všetkom spĺňa štandard plemena exteriérom a hlavne povahou, má všetky zdravotné vyšetrenia negatívne. A to RTG bedrových kĺbov a lakťov, vyšetrenie očí na dedičné vady. zatiaľ sa nám podarilo vždy vybrať psíka plnochrupého, ale nie je to pre nás rozhodujúce.

Príprava a pôrod

Dva týždne pred pôrodom manžel zmontuje pôrodnú bedňu. Naša pôrodná bedňa je dosť veľká na to, aby šteniatka v nej mali dostatok priestoru, keď rastú. Je to preto, lebo ich máme v hale v byte. V bedni spinkajú, papaju a hrajú sa, mimo bedne sa chodia venčiť a takto ich zvykáme na to, aby si nerobili mláčky a kôpky do bedničky. Je to dobrý spôsob ako ich naučiť hygienickým návykom.

Pripravím si taktiež dostatok mäkkých handričiek, ktorými šteniatka po narodení osuším, aby neboli mokré. Taktiež si pripravím nahrievaciu lampu, veľkú krabicu s výstielkou kam šteniatka dávam pri vymienaní k cecíkom, keď ich je veľa.

Naše šteniatka sa rodia do ruky, ja im roztrhnem obal /ktorý nechám sučke zjesť/, odstrihnem pupočnú šnúru - veľmi opatrne, aby sa neurobil šteniatku pruh, vyčistím nos a papuľku, aby dýchalo a pišťalo, vyšúcham ho skoro do sucha, odvážim, dám šnúrku, zapíšem váhu a farbu šnúrky. Potom ho dám sučke olízať a dám k cecíku papať. Po prvom narodenom šteniatku zapínam nahrievaciu lampu, aby bolo v bedničke teplo a aby sa nepodchladili, je to preto, lebo kým sučka rodí, nechávam šteniatka pri nej. Ťahanie cecíkov pri papaní podporuje ďalšie kontrakcie. Vždy po dvoch alebo troch narodených šteniatkach sa ideme von vyvenčiť. Taktiež to podporuje rodenie. Vždy mám ale pripravené handričky a nožničky, keby náhodou sučka porodila šteniatko vonku. Pri každom pôrode je pripravený náš pán doktor na telefóne, keby nebolo niečo v poriadku. Po pôrode príde sučku a šteniatka skontrolovať.

Výživa šteniatok a mamičky

Prvé tri týždne papajú šteniatka mliečko od mamy. V tomto období venujem veľkú pozornosť strave pre sučku. Naša sučka má najradšej varené mäso s granulami. Denne zje jedno celé kura rozdelené na štyri dávky a k tomu vždy 1,5 alebo 2 poháre granúl. Alebo miesto kurčaťa varené hovädzie alebo bravčové mäso.

Prvých 14 dní života šteniatok ich každý deň vážim, zapisujem do mojej evidencie, kontrolujem či sú všetci v poriadku. Striedam šteniatka pri cecíkoch podľa toho koľko vážia, aby priberali všetky rovnako a nestalo sa, aby niektoré šteniatko malo málo mliečka a slabo priberalo, býva to obvykle 80 až 100 g denne.

Od ôsmeho dňa veku dávam po papaní každému šteniatku pomixované hovädzie mäsko zo stehna vo veľkosti dvojkoruny. Dávam ho cca 10 dní dovtedy, kým nezačnem šteniatka prikrmovať. Guličku postupne zväčšujem až do veľkosti 10 korunáčky. Tento prídavok k materskému mliečku šteniatkam veľmi chutí, skôr chodia, vidia sú veľmi vitálne. 

Na 18 deň začínam dávať mliečnu ryžovú kašu s prídavkom medu zarobenú do sunaru. Postupne im pridávam do kaše piškóty alebo tvaroh. V tomto veku už vidia a chodia, ale sú upatlané ako prasiatka. Všetky šteniatka po papaní poutieram handrou namočenou do teplej vody a potom ešte vyšúcham suchou handričkou, aby boli stále čisté a suché a neboli zalepené od kaše.

Od 28. dňa začínam dávať aj granule Royal Canin babydog. Zalievam ich horúcou vodou, alebo mäsovým vývarom, nechám napučať, ale nie moc, iba tak, aby držali tvar a dobre sa šteniatkam papali.

Po každom kŕmení ešte papajú mliečko od mamy, až dovtedy, kým neodídu k novým majiteľom. Na začiatku dostávajú 3 x kašu a 1 x granule a postupne to mením. Od šiesteho týždňa už papajú 3 x granule, 1 x mäso s ryžou a zeleninou a 1 x kašu. Už im dávam 1 x granulky aj suché. Po granulkách dostávajú piť aj vodičku. Šteniatka papajú každé zo svojej misky.

Ku granulám im pridávam rôzne dobroty ako napr. tvaroh, tuniaka v oleji, syr mäkký aj strúhaný. Pri takejto strave nemali nikdy žiadne hnačky, ale pekné tmavé šulčeky.

Zdravotná starostlivosť

Šteniatkam už v prvom týždni ostrihám pazúriky, aby neškrabali mame cecíky. Strihám im ich pravidelne, každý týždeň klieštikmi na nechty. 

Šteniatka odčervujem 3 x, v 14. dňoch - pastou Drontal puppy, v 4. týždňoch - tabletkou podľa váhy, v 6. týždňoch tiež tabletkou podľa váhy, napr. Prazinon, Caniverm ...

Pri prvom odčervovaní šteniatok odčervujem aj ich mamu aj našu druhú sučku. Po poslednom odčervení ich pán doktor v 6. týždni zaočkuje prvou vakcínou.

Pred tetovaním ešte skontrolujem, či majú všetky šteniatka správny nožnicový zhryz a psíci obidve vyvinuté a zostúpené vajíčka. 

V 7. týždni šteniatka tetujeme a po 49. dni odchádzajú k novým majiteľom s priemernou váhou 5,5 - 7 kg.

Výchova šteniatok - socializácia

Naše šteniatka sú socializované vlastne už od narodenia. Neustálym prekladaním pri cecíkoch, vážením, prenášaním do kúpelne na utieranie a sušenie, nosením do izby na kŕmenie surovým mäskom. V dobe kedy už vidia si k nim sadneme do bedničky a hráme sa s nimi.  

Sú zvykané na rôzne zvuky ako pračka, vysávač, fén, buchot áut z ulice, televízor, hudba atď. Do bedničky chodia aj naše ostatné sučky, ktoré mú veľké potešenie z toho ako šteniatka po nich lozia, ťahajú im uši, kúšu ich do chvosta, ťahajú za cecíky, strkajú hlavy do papule a oni si nechajú so sebou robiť všetko.

Už po 5. týždni sú z bedne vonku, behajú, naťahujú sa o hračky - hlavne sa im páčia pískacie, to nám už menej, ale čo už. Sú veľmi zlaté ako nemotorne behajú a skáču. Ich najviac obľúbené hračky: metlička, lopatka, kefa, ponožky, umelá fľaša a hlavne všetko, čo nie sú ich psie hračky.

Večer, keď idú šteniatka spinkať, každé si beriem na ruky, pomojkám si ho, vybozkávam na papuľku a každé šteniatko sa teší, krúti chvostíkom a oblizuje ma. Každému sa snažíme hovoriť jeho menom, aby si zvyklo. Šteniatkam sa venuje celá naša rodina, inak by to ani nešlo, jeden človek to jednoducho pri odchove v byte nestíha.

Nová rodina

Výber novej rodiny je pre mňa veľmi dôležitý. Šteniatka predávam iba ľuďom, ktorí chcú psíka ako svojho rodinného kamaráta a spoločníka a vedia, aké plemeno labrador je. 

V jednej knižke o labradoroch sa píše, ale ja som k tomu ešte niečo pridala: Má rád vodu, blato, les aj prácu, urobí pre Vás všetko, ale potom chce dobré jedlo, suchú posteľ a veľa Vašej lásky.

Ak máte ten istý názor, potom ste tým pravým majiteľom pre naše šteniatko a Vášho nového kamaráta tak približne na 12 a viac rokov.

Výber šteniatka

Ak chcete šteniatko od nás, môžete nás nezáväzne navštíviť, pozrieť si šteniatka, porozprávať a poradiť sa. To neznamená, že si šteniatko musíte aj vybrať. Ak si však vyberiete, podpíšeme predbežnú zmluvu a zložíte zálohu. Obvykle polovičku konečnej sumy šteniatka. 

Šteniatko si u nás môžete vyberať od 3 týždňov veku. Ak máte záujem, môžete si vymyslieť aj meno, ktoré dám zapísať do rodokmeňa.

V dobe čakania na Vaše šteniatko sa môžete prísť pozrieť ako rastie, poradiť sa o výchove, výžive a tom, čo všetko pre šteniatko nakúpiť a pripraviť na jeho príchod do nového domova. 

Po dovŕšení veku k odberu si pre šteniatko prídete po predošlej dohode, aby som vedela kedy mám šteniatko nakŕmiť. Mali by ste prísť aspoň dvaja, aby mal kto šteniatko držať. Podpíšeme kúpnu zmluvu, doplatíte zvyšok ceny a môžete si nového člena rodiny odviesť domov. Pri odbere šteniatka ho ešte odvážim a zapíšem váhu do jedálneho lístka, ktorý dostanete. Ostrihám mu pazúriky, odstrihnem stužku na krku, ktorú si môžete zobrať na pamiatku.

So šteniatkom dostanete:

- kúpnu zmluvu a doklad o úhrade

- rodokmeň - čiže preukaz o pôvode

- medzinárodný pas - PET PASSPORT - nahrádza očkovací preukaz, platí na cesty do štátov EÚ bez ďalšieho potvrdenia od veterinára /ale sú aj výnimky, napr.Anglicko/

- balenie krmiva na prvé cca 3 týždne, pohár na dávkovanie, leták o krmive

- jedálny lístok - návod ako šteniatko kŕmiť

- obojok

- odčervovaciu tabletku - podáte 4 dni pred ďalším očkovaním podľa váhy šteniatka

Očkovanie

U nás - 6. týždeň veku

Virus hepatitidis contagiosae canis attenuatum (Manhattan) Virus febris contagiosae canis attenuatum (Snyder Hill) Virus parainfluensis canis

U Vás 

8. - 9. týždeň veku

Virus hepatitidis contagiosae canis attenuatum (Manhattan) Virus febris contagiosae canis attenuatum (Snyder Hill) Virus parainfluensis canis Parvovirus enteritidis canis Leptospira canicola inactivata Leptospira icterohaemorrhagiae inactivata

12. - 13. týždeň veku

Virus hepatitidis contagiosae canis attenuatum (Manhattan) Virus febris contagiosae canis attenuatum (Snyder Hill) Virus parainfluensis canis Parvovirus enteritidis canis Leptospira canicola inactivata Leptospira icterohaemorrhagiae inactivata

5. - 6. mesiac veku - besnota (rabies)

Potom už iba raz ročne kompletná vakcína spolu s besnotou

Po odbere šteniatka

S Vami, ako novými majiteľom šteniatka, sa snažím udržiavať stály kontakt, poradiť Vám s výchovou, v prípade potreby máte možnosť kedykoľvek ma kontaktovať.

Som rada, ak ma priebežne informujete ako sa šteniatko vyvíja, posielate mi fotky, píšete čo nové sa zasa naučilo, ako spolu žijete atď.

Niečo na záver

Dúfam, že v našej chovateľskej stanici sa v nasledujúcich rokoch ešte šteniatka narodia, budú hlavne zdravé, darujú veľa radosti a šťastia novým majiteľom, pretože si myslím, že labrador je pes, ktorý svojou úžasnou povahou vie dať veľa lásky všetkým, ktorí ho majú radi, čo sa mi za obdobie odkedy máme Giesy a Bordy neustále potvrdzuje, a ak si labradora kúpite, tak sa o tom dúfam, presvedčíte aj Vy.

 

majiteľka chovateľskej stanice Modrý Skarabeus s rodinou

 

 Šteniatka s PP alebo bez PP ???

© Modrý Skarabeus (2003 - 2005)  Akýkoľvek text obázok alebo čokoľvek iné sa smie

kopírovať len po odsúhlasení majteľa!!!

 (c) 2003 - 2005 Modrý Skarabeus & Forplay, s.r.o. » webdesign by Forplay, s.r.o. - http://www.forplay.info » hosted by micr°web